Regenerační masáž pro sportovce: Proč je nezbytná

Regenerační masáž pro sportovce: Proč je nezbytná
18 lis, 2023
od Karel Novotný | lis, 18 2023 | Zdraví a fitness | 0 Komentáře

Úvod do světa regeneračních masáží pro sportovce

"Regenerační masáž pro sportovce: Proč je nezbytná." Tento název možná na první pohled vypadá jako nějaký slogan z reklamy, ale věřte mi, že v těchto slovech skrývá se obrovská pravda. Jsem Karel, běžec na dlouhé tratě, maratonec, milovník fyzičky a vlastně jakékoli aktivity, která se dá dělat na čerstvém vzduchu. A dnes se s vámi chci podělit o své zkušenosti a znalosti v oblasti regeneračních masáží.

Jestliže jste sportovec, vytrvalostní atlet nebo jen milovník fitness, jistě vám není regenerační masáž neznámá. Ve světě sportu a fitness se pojem regenerace stal regulérní součástí vašeho slovníku a pravidelnosti tréninků. A to dost dobře není bez důvodu. Ale pro někoho, kdo je nový v tomto světě, může být myšlenka, že by měl někoho platit za to, kdo ho bude kroutit a tisknout, trochu děsivá. Věřte mi, bál jsem se toho také, když jsem šel na svou první masáž! Ale co mi řekla moje milá Jana, když jsem se vrátil domů? "Vypadáš uvolněnější než kdy jindy, Kájo!" A měla pravdu. A musím říct, že od té doby už jsem závislý na této úžasné formě regenerace.

Klid před bouři: S čím se můžeme setkat na masáži

Predstavte si, že jste právě absolvovali skvělý trénink nebo jste finišovali v závodu. Vaše Tělo sympatizuje se svými svaly, ať už jde o bolest, únavu nebo i nějakou tu svalovou křeč. No a teď se připravte, protože masér právě vstoupil do místnosti, vaše tělo je obnažené a očekáváte, co bude dál. Je to trochu jako před bouří, že? Ale věřte mi, po krátkém okamžiku se dostaví úleva. Můžete pocítit mírnou bolest, ale takovou "dobrou bolest," kterou milujeme sportovci.

Výběr správného maséra je téma na samotnou diskusi. Měl by být kvalifikovaný, zkušený, a nejdůležitější- měli byste mu důvěřovat. Tak jak si můžete být jisti, že je váš masér tím pravým? Jednoduché. Pokud se po masáži cítíte lépe, je to ten správný. Každý masér má jiný styl a přístup, takže najděte toho, který vám nejlépe vyhovuje.

Jak probíhá regenerační masáž

Regenerační masáže v podstatě probíhají tak, že masér pracuje na vašich svalových skupinách, které byly během vašeho tréninku nejvíce vytíženy. To znamená, že se soustředí na konkrétní oblasti, jako jsou například vaše stehna nebo lýtka (pokud jste běžec jako já), záda (pokud jste vzpěrač), nebo ruce (pokud jste tenista). Metoda a technika masáže se mohou lišit podle konkrétního sportu a individuálních potřeb sportovce.

Průběh masáže může být poměrně intenzivní. Masér může používat různé techniky - od jemného tření po silné hnětení a tlaky. Ale i přes některé nepohodlí právě tato intenzita masáže pomáhá regenerovat svaly, zlepšovat jejich pružnost a snižovat svalovou napětí. A věřte mi, že pocit po masáži je prostě neskutečný. Je to takové euforické uvolnění, které vás nabudí na další tréninky a závody. A nemusím říkat, že když přijdu domů a lehnu si vedle Jany, tak je pro mě cesta do říše snů jen blíž.

Výhody regeneračních masáží

Musím říct, že výhody regeneračních masáží jsou opravdu velké. Nejenže se díky nim cítíte uvolněněji, ale také pomáhají předcházet zraněním, zlepšovat obratnost a akcelerovat obnovu svalů. Přemýšlejte o tom jako o nějakém bonusu k vašemu tréninku. Trénink posílí vaše svaly, regenerační masáž je pak uvolní a připraví na další nápor.

Není to jen o fyzických výhodách. Regenerační masáž také napomáhá k lepšímu psychickému rozpoložení. Pamatujete na to "dobré uvolnění," o kterém jsem mluvil? No, to je ono. Pocit uvolnění a klidu po masáži je pro mě úplně návykový. A nejen pro mě. Jednou jsem vzal Janu na partnerskou masáž a od té doby si to užíváme oba. Je to takový náš malý rituál, který nás ještě více sblížil.

Tipy a triky pro regenerační masáže

Nyní, když už víme, co regenerační masáže obnášejí, jak probíhají a jaké jsou jejich výhody, přichází na řadu několik tipů a triků, jak z nich dostat co nejvíce. Pamatujte, že jde o vaše tělo, takže byste měli udělat všechno pro to, co mu prospěje.

Základní radou je, že byste měli jíst alespoň hodinu před masáží. Tím zabráníte nepohodlí ze strávení. Další důležitou radou je dostatečný příjem tekutin po masáži. Masáž může uvolnit toxiny nahromaděné ve vašich svalech, takže je důležité je dostatečně "vyplavit" pitím.

  • Před masáží se snažte jíst lehkou stravu.
  • Dejte masérovi vědět, jestli jste neco zraněni.
  • Informujte maséra o své aktuální fyzické kondici.
  • Masáže by měly být pravidelné, ne jednorázové.

Závěr: Embrace the Pain

Když se na to podíváte, regenerační masáže jsou pro sportovce opravdu nezbytné. Nejenže vám pomohou uvolnit svaly a připravit tělo na další nápor, ale také vás udrží v kondici, zlepší váš fyzický výkon a pomohou vám zvládnout stres z tréninků a závodů.

Žijeme v době, kdy se zdravý životní styl stává stále populárnějším a kdy je sport a trénink nedílnou součástí mnoha našich životů. Proto je zdraví to nejdůležitější a měli bychom udělat vše, abychom ho udrželi. A regenerační masáže jsou jedním z nejlépe strážených tajemství v tom, jak toho dosáhnout. Takže ať už jste profesionální sportovec nebo jen milovník fitness, dopřejte svému tělu luxus regenerační masáže. A kdo ví, třeba vás to také přivede blíže k vašim blízkým, jako se to stalo mně s Janou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena*