Dornova metoda: Jak ji můžete využít pro lepší kondici

Dornova metoda: Jak ji můžete využít pro lepší kondici
18 lis, 2023
od Pavel Černoch | lis, 18 2023 | Zdraví & Wellness | 0 Komentáře

Co je to Dornova metoda?

Předchozí dny jsem stále znovu a znovu narážel na pojmenování "Dornova metoda" a zaslechl jsem o ní nekonečné pochvaly. To mě donutilo pokřižovat kapelu a otevřít skříň plnou knih a internet, abych se dozvěděl něco víc. Myslím, že mnozí z nás se s tímto názvem setkávají poprvé, protože se zrovna neokená někde v supermarketu poblíž limonaďe a kuřecích prsou.

Dornova metoda je de facto jemná, ale velmi účinná metoda pro korigování krční páteře a pánevních svalů s cílem napravit nepohodlí, které z tělesných nesrovnalostí vycházejí. Její základní princip je jednoduchý a spočívá v racionalizaci dostupné energie pro účely udržení těla v rovnováze. Může to znít jako kouzlo nebo šamanismus, ale je to čistě biomechanický přístup k řešení problémů pohybového aparátu.

Kde se Dornova metoda vzala?

No, nyní, když jsme se seznámili s tím, co to vlastně je, je dobré se podívat na její původ. Dornova metoda nemá své kořeny ve starodávných čínských svitcích ani v tajemných tibetských klášterech. Pochází z německé vesničky jménem Lautrach a byla vytvořena člověkem jménem Dieter Dorn v sedmdesátých letech minulého století.

Dorn, původně řemeslník, zjistil vlastními zkušenostmi, že jeho vleklé bolesti zad může řešit prostřednictvím jednoduchých a efektivních pohybů. Upravil svou metodu po celý svůj život a nakonec ji předal svým studentům, kteří ji rozšířili po celém světě. Ne, Dornova metoda nemá za sebou tisíce let praxe ani starodávné mudry, ale je stále účinná a praktická.

Principy Dornovy metody

Jako základní stavební bloky Dornovy metody je možné identifikovat několik klíčových principů. Za prvé, je založena na ideji, že tělo je schopné samo sebe léčit, pokud je znovu nastaveno do správného stavu (rozumějme, správných proporcí a rovnovážného stavu). Druhým principem je myšlenka, že bolest je důsledek nesouladu v těle a může být napravena obnovením rovnováhy.

A třetí, a zřejmě nejdůležitější, princip je naprostá neškodnost metody. Dornova metoda nepoužívá žádnou sílu nebo nátlak, vše je založeno na lehkém dotyku a jemných pohybech. Kromě toho je nesmírně důležité vědomí, že většina manipulací s tělem se provádí za účelem aktivace vlastních schopností těla k regeneraci a zlepšení.

Jak lze Dornovu metodu aplikovat

Nyní, když už víme, odkud přišla Dornova metoda a na čem je založena, se dostáváme k jádru pudovce: jak ji lze využít pro lepší kondici. V první řadě je důležité vědět, že Dornova metoda je především o prevenci, o dlouhodobém zlepšení zdravotního stavu a o schopnosti vědomě manipulovat tělesnými procesy.

Není nutné navštěvovat drahou kliniku ani jít na drahé semináře, Dornovu metodu lze praktikovat doma, v pohodlí své obývaci pokoje či ložnice.

Moje osobní zkušenost

A teď přichází ta část článku, ve které bych se měl podělit o své osobní zkušenosti. Na mou duši, neměl jsem nikdy takovou bolest, že bych musel sáhnout po alternativních metodách léčby. Ale dozvěděl jsem se o Dornově metodě od přítele, který se léčil z chronických bolestí zad. Měl jsem tu čest být jeho pomocníkem a svědkem transformace, kterou s sebou tato metoda přinesla.

Bylo až neuvěřitelné sledovat, jak se jeho bolesti zmírnily napočítání dnů a jak mu tato metoda vrátila radost z běžného pohybu a aktivity. A to je důvod, proč jsem se rozhodl podělit se o toto téma - protože jsem viděl, jak může mít pozitivní dopad na život člověka.

Závěrem

Jestli můžu něco říct na závěr, je to, že Dornova metoda, jakkoliv není zcela konvenční má svou hodnotu. Viděl jsem, jak může změnit život jednoho člověka a jak může přinést úlevu od bolesti. A pokud vás trápí bolest zad, nebo jen chcete zlepšit svůj pohybový aparát a svou kondici, určitě bych vám doporučil se o Dornově metodě dozvědět více.

Zkuste ji, experimentujte, nemusíte mít doktorát z anatomie ani sebedůvěru šamanského léčitele. Přeji vám hodně úspěchů na vaší cestě k lepšímu zdraví a kondici pomocí Dornovy metody.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena*