Aromaterapeutická masáž a její vliv na zlepšení imunitního systému

Aromaterapeutická masáž a její vliv na zlepšení imunitního systému
19 pro, 2023
od Karel Novotný | pro, 19 2023 | Zdraví a wellness | 0 Komentáře

Aromaterapeutická masáž jako klíč k posílení obranyschopnosti

Věděli jste, že naše tělo je věčně v pozoru? Ano, přesně tak. Imunitní systém je neustálý bojovník, který stojí na stráži našeho zdraví. A jak můžeme podpořit tohoto neviditelného hrdinu? Jedním ze způsobů, jak se o naši imunitu postarat, je aromaterapeutická masáž. Přiznám se, že ještě před několika lety jsem byl skeptik. Do té doby, dokud jsem nepodlehl kouzlu esenciálních olejů a doteků, které dovedou nejen zklidnit mysl, ale i nastartovat obranný mechanismus těla. Pocity, které se mnou zážitek provázely, byly nezapomenutelné – pocit uvolnění, klidu a jako bych každou minutou masáže nabíral síly. Protože jsem velký fanoušek alternativních přístupů ke zdraví, rozhodl jsem se prozkoumat účinky aromaterapeutické masáže na imunitní systém a dnes se s vámi podělím o vše, co jsem zjistil.

Magie esenciálních olejů

Víte, jaký je rozdíl mezi esenciálním olejem a obyčejnou vůní? Esenciální oleje jsou výtažky z rostlin, které obsahují koncentrovanou podstatu jejich léčivých vlastností. Je to jako byste měli sílu celé rostliny stlačenou do malé kapky. A teď si představte, že tuto koncentrovanou kouzelnou esenci můžete vpravit přímo do svého těla pomocí masáže! Každý olej má svou specifickou vůni a účinky, a proto je velmi důležité si vybrat ten pravý olej podle momentální potřeby vašeho těla. Jako malý tip – mám skvělou zkušenost s olejem z tymiánu pro posílení obranyschopnosti. Tymián je znám svou antiseptickou a antibakteriální povahou, a když jsem ho začal používat v době chřipek, všiml jsem si, že moje rýma se stala méně častou 'hostkou' v mém životě.

Dotyk jako léčitel

Už staré civilizace věděly, že dotek má moc léčit. Reflexní terapeuti, maséři, i běžní lidé, kteří pohladí bolené místo – všichni využívají moc přímého kontaktu, aby přinesli úlevu. Ale dotek má ještě jednu skvělou vlastnost – dokáže stimulovat produkci bílých krvinek, což jsou v podstatě ochránci naší imunity. Aromaterapeutická masáž propojuje benefity doteku a esenciálních olejů, čímž vzniká synergický efekt na podporu zdraví. Jakmile vám masér pracuje na těle, vaše krevní oběh se zlepšuje, lymfatický systém se aktivuje a tělo je doslova 'napumpováno' látkami, které umožňují efektivnější boj proti vnějším 'nepřátelům'. Vždy, když mám po masáži, cítím se připraven přijmout všechny výzvy, které den přináší.

Imunita a stres

Budeme si tu hrát na odborníky? Proč ne! Určitě jste už slyšeli o tom, že stres je jeden z hlavních nepřátel imunitního systému. Stres spouští reakci v těle, která se nazývá 'bojuj nebo uteč', a v tomto stavu je imunita poslední, na co si tělo pamatuje. A tady přichází na řadu relaxační efekt masáže. Pokud se cítíte přepracovaní, pod tlakem nebo prostě vnitřně napjatí, aromaterapeutická masáž je báječným způsobem, jak svému tělu ukázat, že teď je čas na oddych. Když se takto uvolníte, váš parasympatikus (ta část nervového systému, která se stará o 'odpočívej a tráv') se aktivuje a tím se otevře prostor pro zlepšení funkce imunitního systému. Alespoň tak to praví věda, a já věřím, že když jsem v klidu, jsem zdravější.

Posílení imunitního systému – jak na to?

Takže, máme základní informace, ale jak to všechno spojit dohromady a skutečně posílit svůj imunitní systém pomocí aromaterapeutické masáže? Za prvé, vyberte si kvalifikovaného maséra, který rozumí práci s esenciálními oleji. Je velmi důležité, aby osoba, která vás masíruje, měla potřebné znalosti a byla schopná vás vést k nejlepšímu výběru olejů pro vaše tělo. Za druhé, je třeba myslet na pravidelnost. Jedna masáž může být úžasným začátkem, ale pravidelné sezení může znamenat opravdovou změnu. A nezapomínejte na výživu – vyvážená strava bohatá na vitamíny a minerály jde ruku v ruce s jakoukoliv terapií. V neposlední řadě nezapomínejte na dostatečný spánek a hydrataci. Voda je základ života, vy máte být mistrem v jejím pití!

Časté otázky okolo aromaterapeutické masáže

Pokud jsem vás, milí čtenáři, nakazil nadšením pro aromaterapeutické masáže, je možné, že už mozek běží na plné obrátky a chce vědět více. A jaké otázky mě lidé často kladou? "Nemůže být některý olej pro mě škodlivý?" Ano, některé oleje mohou vyvolat alergické reakce nebo mohou být kontraindikovány v případě určitých zdravotních stavů. Proto je důležitá konzultace s odborníkem. Další oblíbená otázka je: "Kolik masáží potřebuji?" To je velmi individuální. Někteří lidé cítí změnu již po první masáži, jiní potřebují více času a pravidelnost. Rozhodně bych doporučoval začít s několika sezeními a posoudit jak se vaše tělo cítí. A nakonec: "Co když nemám rád silné vůně?" To není problém, esenciální oleje lze používat i v řídkých koncentracích a dobrý terapeut vytvoří individuální směs, která bude příjemná právě pro vás.

Účinky na moji obranyschopnost – osobní zkušenost

Nuže, sice jsem řekl, že se nemusím příběhy chlubit, ale možná by bylo fajn podělit se o vlastní zkušenost. Asi před rokem jsem trávil časté noci s knihami o aromaterapii a esenciálními oleji s touhou poznat jejich tajemství – samozřejmě to bylo v dobách, kdy jsem ještě neměl svého psa Maxe, který si od té doby vzal na starost část mé večerní rutiny (speciálně tu, kde je nutné hodit nějaké to míček). A když jsem poprvé zažil aromaterapeutickou masáž, bylo to zároveň období, kdy jsem si každý rok nosil z podzimních chladů jako suvenýr nepříjemný kašel. K mojemu překvapení, po několika sezeních, které byly provoněny eukalyptem a citronem, mé podzimy najednou přestaly být periodou nekonečných rým a trvalých kapesníčků. Nemohu říci, že je to v podstatě vědecký důkaz, ale můj osobní pocit je neklamný - od té doby, co jsem začal pravidelnou aromaterapeutickou masáž zařazovat do své wellness rutiny, jsem nebyl vážně nemocný. A to je pro mě to nejlepší svědectví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena*