Rehabilitační masáž: Zlepšete svůj životní styl bezbolestně

Rehabilitační masáž: Zlepšete svůj životní styl bezbolestně
14 kvě, 2025
od Ludmila Pospíšilová | kvě, 14 2025 | rehabilitační masáž | 0 Komentáře

Přemýšlíte, proč vás pořád bolí záda nebo jste po dlouhé době konečně zaběhli pár kilometrů a druhý den nemůžete vstát? Rehabilitační masáž zná řešení i pro vás, ať už jste sportovec, sedíte celé dny u monitoru nebo vás překvapila bolest z ničeho nic. Masážní stůl totiž není jen místo pro odpočinek — je to hlavně šance, jak obnovit pohyblivost, zbavit se ztuhlosti a vrátit tělu klid, o kterém jste ani nevěděli, že vám chybí.

Nikdo tady nepotřebuje luxusní wellness balíček. Potřebujete masáž, která vám fakt pomůže. Třeba i s migrénou, bolestmi ramen nebo kolen. A většinou stačí pár návštěv, aby člověk cítil znatelný rozdíl. Čím dřív začnete, tím rychleji vás překvapí, jak moc se dá život zlepšit, když vám tělo přestane sabotovat každý den.

Pro koho je rehabilitační masáž vhodná

Rehabilitační masáž se hodí všem, kdo mají nějaký pohybový problém nebo chtějí předejít bolesti. Zbytečně čekat, až se tělo „opraví samo“, většinou nemá smysl. Masérka pomůže rychleji – hlavně když jde o opakované bolesti zad, krku, nebo ramen. Typickým klientem je člověk, co hodně sedí u počítače, sportovec po zranění nebo kdokoli po operaci. V poslední době ale čím dál častěji přicházejí mladí lidé s bolestí hlavy nebo blokací páteře.

Rehabilitační masáž využijí:

  • Lidé s chronickou bolestí (bedra, krk, ramena, kolena)
  • Ti po úrazu nebo operaci – urychluje hojení a návrat pohyblivosti
  • Sportovci, co chtějí předejít zranění nebo urychlit regeneraci
  • Každý, kdo má sedavé zaměstnání a cítí ztuhlost či mravenčení
  • Senioři – zmírňuje únavu svalů i otoky a pomáhá s rovnováhou

Podle fyzioterapeutky Kateřiny Chlumske:

„Pravidelná rehabilitační masáž je často rychlejší cesta k pohybu bez bolesti než čekat, až si tělo 'zvykne'. Nejlépe funguje v kombinaci s aktivním cvičením.“

Důležité je zmínit, že rehabilitační masáž není jednorázové řešení. Nejvíc efektu přináší lidem, kteří ji zařadí pravidelně – třeba jednou za měsíc nebo i častěji při potížích. Neřeší jen následky, ale pomáhá i se samotnou příčinou bolesti. Pomůže i těm, kteří jsou zdrávi, ale chtějí, aby jim tělo zůstalo v pohodě napořád.

Praktické tipy před první návštěvou

Chcete z rehabilitační masáže vytěžit maximum? Fajn, pojďme si říct, na co se připravit ještě před tím, než poprvé vkročíte do salonu. Spousta lidí má zbytečný strach nebo předsudky, přitom stačí pár drobností a zážitek může být příjemný a hlavně účinný.

  • Rehabilitační masáž není jen o relaxu, ale hlavně o řešení konkrétních problémů. Předem si promyslete, co vás trápí – ať už jde o bolesti zad, ztuhlé šíje nebo třeba napětí po sportu.
  • Nepřehánějte to s jídlem. Ideální je lehké jídlo minimálně hodinu před masáží. Po pořádném obědě nebo prázdném žaludku to nebývá ono.
  • Přineste si seznam léků nebo informaci o svých zdravotních problémech (např. cukrovka, vysoký tlak, operace v minulosti). Mnozí se stydí, ale terapeut to potřebuje vědět.
  • Zvolte pohodlné oblečení, do kterého se budete snadno převlékat. Nebojte, spodní prádlo většinou zůstává.
  • Dejte si pozor na opalovací krémy, tělové oleje nebo make-up. Všechno by mohlo klouzat a rušit účinek masáže.

Lidi často řeší, co je "normální" a co ne. Nemusíte se stydět říct, co vám není příjemné nebo kde přesně tlačí bota: masér není věštec.

Důležité informace před první masáží
Co sdělit terapeutoviProč je to důležité
Zdravotní omezení (vysoký tlak, alergie, těhotenství)Přizpůsobí masáž technikám, které jsou pro vás bezpečné.
Lokalizace bolesti nebo napětíZaměří se cíleně na problémová místa.
Citlivost na dotek nebo předchozí špatné zkušenostiZabrání nepříjemným pocitům při masáži.

Před masáží nepijte alkohol ani energetické nápoje a vezměte si dostatek vody. Tělo potřebuje regenerovat, nevysilujte ho předem. Když na něco zapomenete, nebojte se zeptat – od toho masér je.

Jak probíhá rehabilitační masáž a co od ní čekat

Jak probíhá rehabilitační masáž a co od ní čekat

První věc: na masážní stůl neleháte jen tak na slepo. Všechno začíná krátkým rozhovorem. Masérka prohodí pár vět, zeptá se, co a kde bolí, co očekáváte a jaký máte denní režim. Hned pozná, jestli potřebujete intenzivnější stlačení svalů nebo spíš jemnější uvolnění.

Není potřeba se stydět, pokud máte za sebou úraz nebo třeba jen sedíte devět hodin v kanceláři. Masérka to potřebuje vědět, protože rehabilitační masáž je vždycky šitá na míru. Někoho trápí krční páteř, někoho bedra, jiní mají problém se zánětlivými šlachami.

  • Masáž začíná rozehřátím svalů. Nejčastější pohyby jsou hnětení, protahování a jemné poklepávání.
  • Když masérka narazí na zatuhlá místa, zaměří se víc na konkrétní body. Někdy to lehce zabolí, ale cíl je vždy bolest uvolnit, ne ji zhoršit.
  • Některé techniky zahrnují protahování končetin, jiné tlak na hlubší svaly nebo jemné uvolnění fascií (ty „obaly“ svalů, které často dělají problém).
  • Celá procedura obvykle zabere 30 až 60 minut podle potřeby a domluvy.

A co čekat po masáži? Možná budete chvíli trochu unavení, někdo cítí jemnou bolest podobnou svalovici. To je normální a za pár hodin, maximálně do druhého dne, pocítíte hlavně úlevu a větší pohyblivost. Dobrý tip: ten den vypijte víc vody, tělo se rychleji očistí od toxinů, které se v průběhu masáže uvolnily.

Masáž sama o sobě nestačí – dobře funguje jako součást pravidelné péče o tělo. Někteří lidé chodí jednou týdně, jiní jednou za měsíc. Poslouchejte, co vám tělo říká, a podle toho si ideální frekvenci najdete sami.

Chyby a mýty okolo masáží

Kolem rehabilitační masáž koluje spousta nesmyslů. Někteří čekají zázraky po jedné návštěvě, jiní mají strach, že masáž jim ublíží. Je čas si říct, co je pravda a co patří do říše pohádek.

  • Masáž vás vždycky zbaví bolesti hned napoprvé. Není to tak. Úleva se většinou dostaví až po několika ošetřeních, hlavně pokud máte potíže už dlouho.
  • Rehabilitační masáž je jen pro sportovce. Milný dojem. Pomáhá i těm, co mají sedavé zaměstnání, stres, nebo jsou po operaci.
  • Kdo je mladý a zdravý, masáž nepotřebuje. Když sedíte celé dny špatně, tělo vysílá signály dřív, než přijde průšvih. Masáží se dá leccos zachytit včas.
  • Po masáži musím vydržet bolest. Kvalitní terapeut nemá za cíl vás zlomit. Lehké nepohodlí je normální, ale trvalá bolest po zákroku značí špatnou techniku.
"Spousta lidí chce řešit akutní bolest masáží, ale efekt bývá lepší, když masírujeme pravidelně i preventivně – to potvrzuje dlouhodobá praxe v rehabilitaci," říká fyzioterapeutka Eva Karlíková.

Statistiky z poradny fyzioterapeutů ukazují, že zhruba 60 % pacientů čeká až na výraznou bolest namísto preventivní péče. Přitom pravidelné masáže ulevily od dlouhodobých potíží 7 z 10 klientů už během prvních tří měsíců.

Častá chybaDopad na zdraví
Ignorování bolesti a odkládání návštěvyZhoršení stavu, delší léčba
Používání nevhodné síly při masážiPohmoždění, neúčinnost masáže
Věření "zázračným" rychlým řešenímZklamání, návrat bolesti

Spoléhat jen na masáž a zanedbávat aktivní protahování je další častá chyba. Pokud chcete dlouhodobě lepší zdraví zad, zkombinujte masáž s jednoduchými cviky alespoň párkrát týdně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena*